HISTORIE SOKOLA NĚMČICE – ODDÍL KOPANÉ

Oddíl kopané vznikl v šedesátých letech minulého století. Nejprve se začali scházet hráči z okolních obcí Němčic, Zhoře, Svinné a Kozlova a hrát mezi sebou utkání na malém hřišti v lese u Svinné. V té době, se do Němčic přistěhoval pan Josef Pokorný, který hrával za Litomyšl a Vysoké Mýto. Po dohodě s místními hráči společně navštívili výborovou schůzi TJ Sokol, kde dosáhli souhlasu se založením fotbalového oddílu, ovšem s tou podmínkou, že vše potřebné si oddíl zajistí sám.

Byl zvolen výbor oddílu kopané ve složení Josef Pokorný (předseda), František Štarman, Jaroslav Stránský, Jan Suchánek a Václav Štarman a od tohoto okamžiku se píše vznik organizované kopané v Němčicích. Po dlouhém jednání s MNV, byl oddílu přislíben k pronájmu pozemek paní Suchánkové (za kulturním domem) a začala tvrdá práce s rovnáním povrchu tak, aby měl parametry požadované pro hraní soutěžních utkání. Příprava trvala dlouhé 2 roky, během kterých mužstvo trénovalo ve Svinné, nebo navštěvovalo hřiště soupeřů k přátelským utkáním.

V roce 1967 se oddíl poprvé zapojil do mistrovských soutěží. Výsledky ale nebyly nijak oslnivé, hráči nebyli zvyklí hrát na velkých hřištích a tak mužstvo většinou prohrávalo a jen zřídka slavilo vítězství. V průběhu následujících í let trénování a zápasů se situace postupně zlepšovala, až se mužstvo zařadilo mezi týmy hrající o postup do okresního přeboru. Bohužel postoupit se nám nikdy nepodařilo.

V roce 1973 přibylo do oddílu družstvo žáků ročníků 1962 - 1966 z Němčic, Zhoře, Pazuchy a Janova. Pod vedením trenéra Jiřího (Plachetky) Doležala rok trénovalo a od sezóny 1974/1975 začalo hrát soutěž. Vrchol výkonnosti přišel dva roky nato, kdy v roce 1977 vyhrálo silně obsazený turnaj o zemědělský pohár v Kerharticích a dostalo pozvánku na mezinárodní turnaj do Vysokého Mýta, kde hrála i družstva Slávie Praha, Hradce Králové a Pardubic. Úspěchem byla již samotná účast v turnaji, ale žáci překvapili a remizovali s Poličkou 0:0, prohráli s Čáslaví 1:5 a s VCHZ Pardubice po boji 1:2.

Tato generace však odrostla a bylo třeba založit družstvo dorostu. Ten měl sice od počátku dobré výsledky, ale chyběl trenér. Zaskakoval kdo měl čas a to hráčům nepřidalo. Po 2 letech trápení byl dorost odhlášen ze soutěže. Někteří hráči odešli do jiných oddílů, ti starší do družstva mužů, někteří odešli na vojnu a jiní skončili s kopanou úplně. Došlo také ke změně ve výboru fotbalového oddílu a předsedou byl zvolen Pavel (Krtek) Suchánek. Zájem o fotbal však začal opadat a nastaly problémy s nedostatečným počtem hráčů. Stávalo se, že družstvo odjíždělo na utkání s 9 nebo 10 hráči a to vedlo v roce 1981 k odhlášení ze soutěže a k zániku oddílu. Kopaná v Němčicích se tedy hrála nepřetržitě 13 sezón a dlužno říci, že výsledky nebyly špatné.

Muži 1967 - 1980

Brankáři: Procházka K., Doležal J., Veselý F., Krása M., Voříšek J. Obránci: Suchánek J., Štarman F., Suchánek K., Hiller O., Rambousek K., Povolný K., Jindra M., Kubišta J., Kuchta J. Záložníci: Pirkl V, Kuchta J., Kuchta P., Fikejz K., Provazník V, Suchánek S., Štusák J., Suchánek P., Štarman E., Šváb J., Pokorný S., Jilg L. Útočníci: Pecháček V., Krása R., Záleský P, Záleský P, Hanuš L., Pokorný J., Nejedlý B., Voleský P, Vobejda J., Suchánek J.,Morávek J.

Žáci + dorost 1974 - 1980

Brankáři: Švec Z., Hrdina L., Jasanský M., Hájek L., Karlík J. Obránci: Krása Z., Čižinský L., Ludvíček F., Doubek V, Vytlačil B.,Mikulecký M., Šauer F., Beránek J., Pešina F., Novák V., Pavliš V., Racek J. Záložníci: Dubišar J., Dubišar J., Vobejda V., Hynek J., Fišer M., Poul P, Černý M., Švec J., Kabrhel F., Zvěřina L., Pešina M., Beránek L., Fryauf Z. Útočníci: Čejka L., Pokorný J. ml., Stříteský V., Němec M.,Polhoš V., Kuchta M.

Fotbal se znovu dostal na výsluní až po 5 letech, kdy se podařilo obnovit oddíl a výbor ve složení Jiří Dubišar, Josef Pokorný ml., Josef Racek a František Šauer. Období 1986-2006 se řadilo k nejúspěšnějším, ale i nejhorším v historii oddílu. Na vrcholu své výkonnosti A-tým vybojoval 2. místo ve II. třídě Okresního přeboru. Vyhrál i okresní kolo Českého poháru, v krajském kole přehrál Dobříkov a zastavilo ho až divizní Ústí nad Orlicí. Od roku 2004 jsme dokonce měli i B-tým, který hrál 2 roky IV. třídu.

Muži 1986-2006

Brankáři: Krása M., Kocourek R., Ruda S., Dlabola I., Pávíček J., Čečer L., Šenkýř P., Švancara L., Majnovič L. Obránci: Dubišar J., Čikl M., Štěpánek M., Petr S., Holec T., Dvořák L., Dvořák R., Mikl M., Mikl T., Jiskra P., Rybka O., Němeček K., Škeřík I., Jaška D., Svoboda J., Lang P., Vondráček J., Pavliš V. Záložníci: Krátký M., Kusý F., Orlando M., Kocman Z., Vašina J., Dumitru G., Cejnar P., Gremlica J., Špatenka R., Provazník D., Švercl M., Jón T., Pecháček V., Černek J., Pávek L.. Útočníci: Stránský J., Vytlačil M., Pokorný J. ml., Paďour L., Sova M., Špatenka M., Cvik Z., Vencl M., Tilman R., Vitouch R., Farkaš P., Nastoupil J., Voleský P., Hůlka L., Jiskra P.

Problémy oddílu začaly uprostřed slušně rozehrané sezóny 2006/2007, kdy přezimoval s 18 body na 3. místě. Na výroční schůzi došlo k rozepři mezi místními hráči a hráči hostujícími. To vedlo k odchodu hlavního sponzora, trenéra a mnoha hráčů. Přestože oslabený tým sestavený převážně z domácích hráčů na jaře získal pouhé 3 body, dohrál sezónu ve II. třídě na 10. místě.

Následující sezóna byla po sportovní stránce ústupem ze slávy. Mužstvo z 26 utkání získalo pouhé 3 body a sestoupilo do III. třídy. Následující rok sestup pokračoval a tým skončil ve IV. třídě. Ani zde se mužstvu nedařilo. Nejprve skončilo na 4. místě, v další dvou sezónách na 6. místě a pak přišlo nejhorší umístění v historii oddílu - poslední místo se ziskem pouhých tří bodů.

               Muži 2007-2012

Brankáři: Veselý F., Šilar, Vytlačil P. Hráči: Oláh G., Suchánek R., Toman P., Horák J., Jůza I., Veselý J., Kříž I., Rejsa L., Ubwana Z., Pánik, Provazník V. ml., Mikl M., Mikl T., Holec T., Vašina J., Zdražil L., Nešpor J., Felcman P., Halberštát, Rozlívka, Lesák, Vokas, Beneš V., Chochola V., Jeřábek, Gyomber M., Fišer, Sedláček

Sezóna 2011/12 byla klíčová pro další dění. Přestože se uvažovalo i o ukončení činnosti, podařilo se dát dohromady partu kolem Martina Mikla a zvolit nový výbor ve složení Jan Veselý, Martin Mikl, Jan Stránský, Josef Pokorný ml., Martin Gyomber a Lukáš Pavliš a začalo se pracovat na sestavení nového mužstva - někteří hráči se vrátili z hostování, někteří obnovili činnost a další přišli z jiných klubů. Mužstvu se podařilo hned v prvním roce uhrát 4. místo, ale v letošní sezóně si již nenechalo postup ujít a zcela suverénně vyhrálo s náskokem 9 bodů a s celkovým skóre 62:22. Po dlouhých 11 letech se tedy mužstvo Němčic vrátilo do III. třídy a darovalo si tak pěkný dárek k výročí 50 let kopané v Němčicích.

              Muži 2012-2014

Brankáři: Šindelář M., Bambušek P. Obránci: Pánik J., Nezbeda J., Mackerle P., Veselý J., Mikl T., Mikl M., Nešpor J., Stráník V. Záložníci: Kopecký R., Kohút J., Formánek D., Fišar R., Pilgr A., Stejskal M., Muller R., Albert R. Útočníci: Novotný J., Matoušek M., Hájek Z., Abt T., Palán J., Voleský O., Gyomber M., Stránský J. Trenér: Pokorný J. ml. Vedoucí mužstva: Morávek J.

Velké pozitivum několika posledních let je práce s mládeží a dětmi o které se starají dnes již licencovaní trenéři Lukáš Pavliš, Tomáš Mikl, Petr Vytlačil a Vladimír Pavliš. V soutěžích hraje mladší i starší přípravka, obě s povzbudivým počtem dětí. Výkony nejmenších fotbalistů rostou turnaj od turnaje.

V neposlední řadě je třeba poděkovat Obci Němčice za nádherný sportovní areál, který je jeden z nejhezčích v okrese.


 

Na závěr několik zajímavostí z historie fotbalového oddílu TJ Sokol Němčice

  • Místní tým sálové kopané hrál dva roky druhou nejvyšší soutěž v ČR.

  • V Němčicích hrálo i několik cizinců - Jaro Čerenek (Slovensko), Georgi Dumitru (Rumunsko), Zane Ubwana, Chose Garcia Manuel Orlando (Angola)

  • Nejznámějším fotbalistou v historii oddílu je brankář Michal Šindelář, bývalý gólman AC Sparta Praha